Photo

Prieks un līksmība par upi - Aiviekstes svētki Lubānā

Jau kopš seniem laikiem mūsu senči apmetās uz dzīvi upju un ezeru krastos. Arī pie Aiviekstes. Tā rāmi plūst caur Rēzeknes, Balvu, Rugāju, Lubānas, Madonas, Krustpils un Pļaviņu novadu, un ikgadējie Aiviekstes svētki Lubānā pulcē visus upes krastos dzīvojošos ļaudis.

Pirmie svētki notika 1999. gada 10. jūlijā, kad uz Lubānu tika aicināti trīspadsmit pagasti un divas pilsētas. Tie visspilgtāk ir palikuši atmiņā, jo bija pirmie, un tas, cik labi tie izdosies, nebija skaidrs arī pašiem rīkotājiem.

Aiviekstes svētku apmeklētāji par izdevušos pasākumu atzina gan pirmo, gan arī visus nākamos. Kā atzīst svētku dalībnieki, par to ir jāpateicas svētku režisorei Ilzei Krauklei. Svētki kļuvuši gan par lielisku atpūtas pasākumu iedzīvotājiem, gan arī par īpašu iedvesmas avotu vairākiem vietējiem dzejniekiem, komponistiem un horeogrāfiem, kuri ir radījuši jaunus darbus, veltot tos Aiviekstei, Lubānai un Aiviekstes upes svētkiem.

Svētkos jau ir iezīmējušās tradicionālas norises - koncerts Lubānas evaņģēliski luteriskās draudzes baznīcā, amatieru kolektīvu koncerti, amatnieku tirdziņš, latviešu tautas ēdienu un dzērienu degustācija, folkloras kopu sadziedāšanās, tautas muzikantu muzicēšana, laivošanas sacensības pa Aivieksti, gājiens, kas noslēdzas pilsētas estrādē ar svētku koncertu, zaļumballe līdz rīta gaismai un pusnaktī - Aiviekstē peldošas sveču liesmiņas.

Katru gadu svētku ietvaros notiek dažādas izstādes, sporta sacensības, atrakcijas bērniem, vizināšanās ar laivām, ūdensslēpēm un ūdensmotocikliem pa Aiviekstes upi.

 

Internetā: www.lubana.lv/aivsv

 

Informācija par novadu:
www.lubana.lv
E-pasts: pasts@lubana.lv

 

Veiksmes priekšnoteikumi:

  • Cilvēki, kas piedalās svētku organizēšanā -  ar darbiem, labajiem vārdiem un finansiāli;
  • Spēja apvienot tradicionālo ar dažādām novitātēm, tā padarot svētkus aizraujošus.
 

Stāsti