Photo

Ape – pilsēta, kas pārveidojas. Aizraujošā dzīve pierobežā

Ape stingri turas pie savām unikālajām identitātes vērtībām. Senatnīgie nami, kas celti no dolomīta, piešķir pilsētai īpašu šarmu, turklāt, dolomīts tiek izmantots arī jauno ēku celtniecībā. Tāpat netiek aizmirsts arī vecais laukakmeņu bruģis - tas apskatāms Pasta ielas klājumā. 

Interesantas vietas Apē un tās apkārtnē piesaista daudzu tūristu interesi. Dzenīšu vītols ir lielākais baltais vītols ne vien Latvijā, bet arī Eiropā, Sīkzarotā, aptuveni 200 gadu augusī Parka ielas priede tiek uzskatīta par mazāko priedi Latvijā. Apmeklētāji var izbaudīt Vaidavas upes krastus, smilšakmens atsegumus, ko dēvē par Raganu klintīm, bet dolomīts veido ūdenskritumu pie Grūbes HES. Vietējie iedzīvotāji zina, kurās meža takās vislabāk meklēt ogas un sēnes - to vākšana vasarā un rudenī palīdz gūt papildu ienākumus.

Biedrības ”Apes Attīstības atbalsta klubs” un „Radošo ideju centrs” apvieno aktīvākos un inovatīvi domājošos pilsētas iedzīvotājus, kas kopā gan strādā, gan atpūšas, talko un laivo. Pilsētas daiļdārzniece ir iedrošinājusi pilsētniekus padarīt Api par ziedošu pilsētu, kas rotāta ar skaistiem puķu dārziem un dekoratīviem elementiem. Vairākas mājsaimniecības audzē puķu stādus, lai dāvinātu pilsētas puķu dobēm un ziedu paklāja veidošanai Pilsētas svētkos.

Liela daļa Apes iedzīvotāju ir iesaistījušies amatiermākslas kolektīvos. Šeit darbojas dažādas deju grupas, kori, vairākas mūzikas grupas, jaunie talanti apmeklē mūzikas skolu, ir veiksmīgi solisti. Kopš 1869.gada, kad pirmais pūtēju orķestris Vidzemē tika izveidots tieši Apē (toreizējā Jaunrozes pagastā), pūtēji bijuši neatņemama sastāvdaļa pilsētas svētkos un citos saviesīgos pasākumos.

Vietējie iedzīvotāji ir azartiski sportisti un līdzjutēji. Jau 40 gadus Apē tiek rīkotas starptautiskās motosporta sacensības „Vaidavas kauss”, ko augstā līmenī organizē entuziastu – motosportistu Levanu ģimene. Padomju laika mopēdu sacensību tradīcijas atdzimušas ar jaunu elpu un piesaista lielu skaitu dalībnieku un līdzjutēju. Vietējie iedzīvotāji labprāt nodarbojas arī ar riteņbraukšanu, ledus hokeju, futbolu, florbolu, vieglatlētiku un daudziem citiem sporta veidiem. Vidusskolai tagad ir jauna sporta zāle un hokeja laukums, kas sportam izmantojams arī vasarā. Slidošanas sezona Apē ir ilgāka nekā citās Latvijas vietās, jo ziemas šeit - Ziemeļaustrumu Vidzemē – ir aukstākas. Turpinot hokeja spēles tradīcijas, šeit tiek veidotas pat tēvu un dēlu hokeja sacensības, notiek arī pārrobežu mači. Apes jaunieši ne vien sporto, bet arī labprāt iesaistās sporta pasākumu organizēšanā.

Ilggadējā draudzība ar igauņiem nu jau ir sasniegusi jaunu attīstības fāzi, kad notiek aktīva sadarbība kultūras, sporta, izglītības un pilsētu infrastruktūru attīstības projektu jomā. Aptuveni pirms 100 gadiem Ape bija amatnieku un tirgotāju pilsēta, arī šodien vietējiem amatniekiem un pašmāju ražotājiem darba ir pilnas rokas. Rudens tirdziņos tiek piedāvāti vilnas dūraiņi un zeķes, koka amatniecības izstrādājumi, siers, medus un stādi; vietējie ražotāji laipni sagaida interesentus amata darbnīcās. Apes „Radošo Ideju centrā” iespējams apgūt tradicionālās (aušanas un klūdziņu pīšanas) un modernās (dāvanu saiņošanas, ziedu kārtošanas un citas) prasmes. Projekts „BUY LOCAL”(„Pērc vietējo preci!”) ir veicinājis sadarbību ar Setomaa teritoriju Igaunijā – vietējo ražotāju aktivitātes abās robežas pusēs ir pozitīvi sasaistījušās, viņi daudz mācās un gūst pieredzi viens no otra. Lai veicinātu gan tūrismu, gan saimniecisko attīstību un sadarbību, izveidotas jaunas interneta mājas lapas www.apesnovads.lv, kā arī www.setoape.eu

Apes iedzīvotāji rūpējas par nākotni un cenšas izdzīvot dzīvi pilnībā jau šodien. Apē ir sākušās lielas pārmaiņas!

 

Informācija par novadu:
www.apesnovads.lv

 

Apes tūrismas informācijas centrs:
Adrese: Skolas iela 4, Ape, Apes novads, LV - 4337
Tālr.: +371 64322273, +371 29439207
E-pasts: ape.tic@ape.lv

  

Stāsti