Photo

Zinātnes ceļš Priekuļos

„Agrie dzeltenie”, „Laimdota”, „Madara”, kurš gan nav dzirdējis un nogaršojis kādu no šīm kartupeļu šķirnēm? Priekuļi ir neliela apdzīvota vieta netālu no Cēsīm, kurā atrodas laukaugu selekcijas institūts. Tieši šeit tiek radītas un pilnveidotas vairākas jaunas un nu jau iemīļotas kartupeļu šķirnes. 

Valsts Priekuļu Laukaugu selekcijas institūts ir vecākā zinātniskā institūcija Latvijā, kurai nākamgad apritēs 100 gadu. Latvijā laukaugu selekcija notiek vairākās vietās, taču Priekuļos atrodas vienīgais institūts valstī, kurā selekcija notiek kartupeļiem, zirņiem, rudziem un tritikālei.

Institūta aizsākumi meklējami 1912.gadā, kad Latvijas Lauksaimniecības centrālbiedrība pieņēma lēmumu par Priekuļu selekcijas stacijas dibināšanu, kura uzsāka savu darbu 1913.gada 23.aprīlī. „Jau no dibināšanas brīža mūsu misija ir bijusi selekcija, tā nav mainījusies, lai kādi laiki un varas gājuši mums pāri” stāsta institūta direktore, Arta Kronberga, atzīstot, lai arī mainījušās sugas, kurām veikta selekcija, mainījušās institūta izmēģinājumu lauku platības (Padomju laikā tās bijušas mērāmas pat tūkstošos hektāru), tomēr selekcija ir palikusi. 

Tā kā selekcija ir process, kuru nevar uz gadu „atlikt”, un izmēģinājumi ir jāsēj katru gadu bez izņēmuma, cīņa par finansējumu ir bijis sāpīgs jautājums visos laikos. Tomēr, par spīti visām problēmām un apstākļiem, kas kavējuši institūta darbu, selekcionāri ar savām komandām allaž strādājuši godam un pierādījuši, ka izcīnītie līdzekļi atmaksājas.

Institūta lielākā vērtība un sasniegumi mērāmi viņu atklātajās šķirnēs. Lai izveidotu jaunu šķirni, nepieciešams 10 līdz 15 gadu ilgs darbs. „Katra šķirne ir kā paša izlolots bērns, kā arī tiešs mūsu devums Latvijas lauksaimniekiem – ražīgas, izturīgas pret slimībām, mūsu klimatiskajiem apstākļiem piemērotas” atzīst Arta. Kopumā Institūta darbības laikā izveidotas un patentētas vairāk nekā 110 šķirnes 30 dažādām laukaugu sugām. Šos rezultātus palīdzējuši sasniegt arī 7 zinātnieki ar doktora grādu, kas strādā institūtā, nodrošinot darba rezultāta kvalitāti.

Lai arī institūts neatrodas kādā no lielajām Latvijas pilsētām, tas savu ceļu iet lepni un vietējo iedzīvotāju acīs tiek godāts, jo nodrošina darbavietas pussimtam Priekuļu un tuvāko novadu iedzīvotājiem. Priekuļi savu lepnumu par institūtu izrādījuši arī praksē, ne tikai vārdos. Daļa ielu nosaukumu doti tieši par godu institūta darbībai, piemēram, Zinātnes iela, Selekcijas iela un Zirņu iela.

Viesi var pieteikties un atbraukt šurp, lai uzzinātu, kā un, kāpēc rodas jaunas šķirnes, kā tās viena no otras atšķiras un kas vispār notiek institūtā. Te iespējams izprast – kāds ir katras jaunās šķirnes piedzimšanas ceļš.

Jau teju gadsimtu ilgušais institūta veiksmes stāsts joprojām turpinās un nākotnē plānots īpašu uzmanību vērst uz infrastruktūras attīstīšanu, lai varētu strādāt ar modernām biotehnoloģijas metodēm un sasniegtos rezultātus arvien pilnveidot. Plānos arī izveidot selekcijas muzeju, kurā interesenti varētu iepazīties ar selekcijas procesu un nodegustēt produktus no jaunizveidotajām šķirnēm.

 

Adrese: Zinātnes iela 2, Priekuļi, Priekuļu pagasts, Priekuļu novads, LV - 4126
Tālr.: +371 64130162
E-pasts: pr_sel@apollo.lv
Internetā: http://www.priekuliselekcija.lv/

 

Informācija par novadu:
http://www.priekuli.lv/

 

Stāsti