Photo

Kokiem ceļu izcīnot – kokaudzētava „Podiņi”

Viena no lielākajām AS „Latvijas valsts meži” kokaudzētavām „Podiņi” atrodas 6km no Lubānas, pie autoceļa Lubāna – Balvi. Par svarīgāko uzdevumu kokaudzētavas darbinieki atzīst meža atjaunošanai nepieciešamā materiāla nodrošināšanu. Kokaudzētavas stāsts aizsākās gandrīz pirms pusgadsimta, kad Lubānas MRS, kas bija atbildīgs par savā teritorijā esošo mežu apsaimniekošanu un atjaunošanu aizsāka kokaudzētavas darbību. 

Esošajā kokaudzētavā stādu audzēšana kļuva apgrūtinoša lauku mitruma dēļ un lielie ieguldījumi situācijas uzlabošanai neattaisnojās. Bija jāatrod jauna, piemērotāka vieta meža stādu audzēšanai. Tā tika izvēlēta samērā smilšaina, augoša meža klāta vieta pie Lubānas novada „Cepcelnieku” mājām. Vieta izraudzīta arī tuvo ūdens resursu – Aiviekstes un Aiviekstes Vecupes dēļ, kuru krastos bija viegli ierīkojama sūkņa māja.

Pašos aizsākumos uzbūvētas vien divas siltumnīcas, tomēr jau pavisam drīz tām pievienojušās vēl trīs. Līdz 1990. gadam kokaudzētava bija Lubānas mežniecības sastāvā, tomēr, pēc reformām, nonāca Padedzes mežniecības pārziņā. No iznīcības privatizācijas laikos kokaudzētavu paglāba toreizējais Padedzes mežniecības mežzinis Pēteris Ikaunieks, nežēlodams savu laiku un nervus uzbāzīgiem, bet mērķtiecīgiem „kabinetu” apmeklējumiem un dokumentu kārtošanai.

Visu šo laiku kokaudzētava bijusi stabila darba un ienākumu devēja Lubānas un tās apkārtnes iedzīvotājiem. 2012. gada sezonā šeit nodarbināti jau ap 70 cilvēkiem. Katru gadu kokaudzētavu apmeklē daudz skolu jaunieši un citi tuvi un tāli viesu, kas ir patīkami pārsteigti par šāda liela, stabila ražošanas uzņēmuma atrašanos Lubānas pievārtē.

2000. gadā, realizējoties meža nozares reformai Latvijā, „Podiņu” kokaudzētava nonāk A/S „Latvijas Valsts meži” valdījumā. 2001. gadā nodibinoties LVM struktūrvienībai „Sēklas un stādi”, sākās nopietnas pārmaiņas kokaudzētavas attīstībā un izaugsmē.

Pirms 15 gadiem ražošanas apjoms kokaudzētavā bija apmēram 800 tūkstoši stādu gadā, taču šobrīd divi stādu šķirošanas un uzglabāšanas kompleksi nodrošina iespēju saldētavās ziemas sezonā vien uzglabāt 6,5 miljonu stādu. Pašlaik kokaudzētavas ražošanā ir 26, 600 miljoni augošu stādu.

Kopš 2001. gada kokaudzētavā uzbūvētas 8 lielas platplēves siltumnīcas ar automātisko vēdināšanas sistēmu, laistīšanas stieņiem, trīs no tām ir aprīkotas ar gāzes apkuri, kas dod iespēju agrākai sējai pavasaros. Uzbūvēts arī angārs, kurā ierīkota konteineru sēšanas pildīšanas līnija, divi lieli stādu šķirošanas un uzglabāšanas kompleksi ar saldētavām un administrācijas telpām. 

No šodienas atskatoties uz kokaudzētavas 50 gadu darba vēsturi, ir jāatzīst, ka sasniegumu, uzņēmuma attīstības un panākumu pamatā ir cilvēku pašaizliedzīgs ikdienas darbs, pozitīva attieksme pret jau esošo un gaišas, pozitīvas domas ar skatu nākotnē.

 

Adrese: Podiņi, Indrānu pagasts, Lubānas novads, Latvija, LV-4830 
Tālr. +371 29197339
E-pasts: j.siksalietis@lvm.lv

 

Informācija par novadu:
www.lubana.lv

 
 

Stāsti