Photo

Gaujas Plostnieku svētki Strenčos

Trīsdesmit gadus pēc pēdējā plosta pludināšanas pa Gaujas upi, Vidzemes mazpilsētā, Strenčos, radās priekšlikums atdzīvināt senās tradīcijas plostu braukšanā. 1998. gadā divdesmit vīri bijušā plostnieka uzraudzībā sasēja plostu no četrām plenēm un devās trīs dienu ekspedīcijā pa Gauju. Ekspedīcijas noslēgumā tika rīkoti pirmie Plostnieku svētki Strenču pilsētā. Šobrīd Strenči ir Gaujas Plostnieku galvaspilsēta Latvijā un ieguvusi titulu - Starptautiskā Plostnieku pilsēta Eiropā.

Gaujas plostnieku ekspedīcija, kas tiek rīkota katru gadu pirms svētku noslēguma dienas ir unikāla un neatņemama pasākuma sastāvdaļa. Tā sākas ar baļķu sagādāšanu un plosta siešanas darbiem. Tam seko divu dienu ekspedīcija lejup pa Gaujas upi. Šos darbus veic biedrība „Gaujas plostnieki”, kas plosta siešanas un vadīšanas prasmes pārņēmuši no tiem vīriem, kam koku pludināšana pa Gaujas un citām Latvijas upēm bija iztikas darbs.

Gaujas plostnieku svētku dienas programmu veido „kodols”, kas katru gadu maina savu ārējo veidolu. Par neatņemamu svētku sastāvdaļu ir kļuvis gadatirgus, plostnieku un plosta sagaidīšana Strenču pilsētā pie Vecā ozola, plosta zupas baudīšana, svētku gājiens, bijušo plostnieku tikšanās, izstādes ar dažādu tematiku, vakara mūzika uz Gaujas un zaļumballe. Taču ar katru nākamo gadu svētku organizatori cenšas pārsteigt apmeklētājus ar ko jaunu.

Ikgadējais pasākums ir veicinājis, kādu jaunu tradīciju, proti, Strenču pilsētā katru gadu Gaujas plostnieku svētku laikā tiek atklāts kāds jauns publiski pieejams apskates objekts, kas saistīts ar plostniecības tēmu. Līdz šim ir izveidota koka skulptūra „Gaujas plostnieks”, Plūdu stabs, Vecā ozola (nolūzis 2010.gada vētras laikā) stumbra uzcelšana uz podesta un jauna ozola iestādīšana, brīvdabas koka plosta makets un informācijas stends, ziedu upes kā Gaujas simbola izveide pie plosta maketa Strenču pilsētā. Jāmin, ka daudzi no šiem projektiem tapuši pateicoties iedzīvotāju iniciatīvai.

Gaujas Plostnieku svētki ir lieta, kas jāizbauda. Visi laipni aicināti uz Strenčiem, kur ik gadu maija trešajā sestdienā svētku apmeklētājus sagaidīs ievziedu smarža, lakstīgalu treļļi un interesantas aktivitātes, kas atgādina par neparastiem vēsturiskiem procesiem Latvijā.

 

Informācija par novadu:
www.strencunovads.lv

 

Strenču tūrisma informācijas centrs:
Adrese: Rīgas iela 7, Strenči, LV-4730
Tālr.: +371 64715667
Fakss: +371 64715627
E-pasts: tic@strencunovads.lv

 

Stāsti