Photo

Pasaku namiņš - Vijciema čiekurkalte

Viena no lielākajām Latvijas bagātībām ir meži. Kārtīgs mežinieks zina, ka veiksmīgai skujkoku meža izveidošanai nepieciešama arī čiekuru kalte, lai sagādātu meža atjaunošanai nepieciešamās sēklas. Valkas novada Vijciemā tāda ir jau vairāk kā 100 gadu.

Vijciema čiekuru kalte tiek darbināta ar malkas apkuri, tāpēc tās efektivitāti nevar salīdzināt ar tām kaltēm, kuras darbina ar elektrību. Tomēr tradicionālā darbības veida saglabāšana un iekārtas senatnīgums padara šo kalti īpašu. Vijciema čiekurkaltei ir sena vēsture. Tā būvēta 1895. gadā un nepārtraukti darbojusies līdz pat 1969. gadam, kad kalti nolēma slēgt, taču vēsturiskās kaltes iekārtas tika saglabātas. Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas 1992. gadā kalte atsāka savu darbību. Šobrīd tajā galvenie noteicēji ir divi zinoši mežsargi - tēvs un dēls Ilgarts un Ivars Paleji.

Vijciema čiekurkaltē reiz kādā ziemas vakarā viesojās arī dzejnieki - tēvs un dēls Imants un Rimants Ziedoņi, kuri pēc tam grāmatā "Mežu zemē Latvijā" šo vietu salīdzināja ar pasaku namiņu: “Tāds glīts pasaku namiņš, tīrs, silts, divi vīri izmetušies kreklos vāķī čiekurus, čiekuru tur ir milzums, tie krakšķ un sprakšķ dažādos toņos un dažādās intonācijās. Doma, ka tie varētu nebūt dzīvas radības, nemaz neienāk prātā. Process, kā šeit izsilda, izkrata, izmāna no čiekuriem sēklas, ir tieši tāds pats kā pirms simt gadiem. Kad čiekuri atvesti, maisus piekarina pie ķēdes un ar ratu pa lūkām uzvelk trešajā stāvā. Tad tos no trešā stāva pa audekla šļaukām atkal laiž lejā otrajā stāvā tādos kā vāveres riteņos, divdesmit četros kaltēšanas cilindros, tajos čiekuri tiek kādu nedēļu kaltēti, kratīti un ripināti. Čiekuriem krakšķot, sprēgājot un lamājoties, cilindri vairākas reizes dienā tiek griezti, tā izkratot ārā pēdējās sēklas.”

Mazais pasaku namiņš Valkas novadam pievērsis starptautisku uzmanību - Vijciema čiekurkalte 2002. gadā iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā, savukārt 2008. gadā ieguva Neparastā Eiropas kultūras mantojuma statusu.

 

Adrese: Vijciema Čiekurkalte, Mežmuiža, Vijciema pagasts, Valkas novads, LV-4733
Tālr.: +371 64728620

 

Informācija par novadu:
www.valka.lv

 

Valkas tūrisma informācijas centrs:
Adrese: Rījas iela 22, Valka, Valkas novads, LV - 4701
Tālr.: +371 64725522 
E-pasts: tic@valka.lv 

 

Veiksmes priekšnoteikumi