Photo

Latvijā lielākais dalības saules pulkstenis

Priekuļi ir mazs novads ar vairāk kā 2000 iedzīvotājiem. Tas atrodas pašā Vidzemes sirdī, netālu no skaistās un vēsturiskās pilsētas - Cēsīm. Latvijā Priekuļi ir zināmi ar meteoroloģisko novērojumu staciju, biatlona trasi, laukaugu selekcijas institūtu, kartupeļu un labības dažādajām šķirnēm, kas tiek šeit selekcionētas. 

Priekuļus var uzskatīt par daudzfunkcionālu vietu ar aktīvu pētniecību, darbu izglītībai, kultūras un sporta dzīvi. 2009. gadā, teritoriālās reformas laikā, Priekuļi izvēlējās iet savu individuālo ceļu – ciemats kopā ar tuvākajām teritorijām nepievienojās Cēsīm, bet gan apvienoja spēkus ar blakus pagastiem. Tas norāda uz spēju pieņemt izaicinājums un stingru pārliecību, ka ir iespējams sasniegt ļoti daudz, ja vien darbi tiek pareizi dalīti un organizēti. 

Tagad ciemata notekūdeņi plūst uz modernu ūdens attīrīšanas iekārtu Cēsīs, dzeramā ūdens kvalitāte ir pieaugusi, ciemats ir viscaur apgaismots, un autobusu pieturas aprīkotas ar nojumēm. Drošības apsvērumu dēļ ceļu krustojumi ir pārbūvēti, ir iegādāts skolēnu autobuss, izveidots arī pludmales volejbola laukums. Turklāt, arī pirmais lauku velosipēdistu celiņš ir izveidots tieši Priekuļos. Viss šeit tiek darīts vietējo iedzīvotāju labklājības celšanai. Katru gadu Priekuļi kļūst arvien sakoptāki un iedzīvotāji lepojas ar savu novadu.

Vietējās pašvaldības ierosinātajai idejai par jauna parka izveidi vietējo iedzīvotāju vidū atradās daudz atbalstītāju. 2010. gada pavasarī vietējie pulcējās iepriekš nenozīmīgajā pļavā pie novada domes ēkas un iestādīja 150 dažādus kokus, iezīmējot Saules parka kontūru. Parks kalpos par liecību nākamajām paaudzēm. Jau gadu vēlāk visas ietves bija bruģētas, soli, atkritumu tvertnes un laternas – atrodamas vai uz katra stūra. Ar astronomijas ekspertu atbalstu, sākās akmens mozaīkas veidošana. Tie, kas devās cauri Priekuļiem un redzēja visu burzmu, neizprata – kas vietējiem iedzīvotājiem šoreiz padomā? Viņi redzēja smilšu un akmens kaudzes un pieļāva, ka te, iespējams, tiek būvēts jauns rotaļlaukums. Bet – nē, visi materiāli tika vākti unikāla saules pulksteņa veidošanai.

Kas šim saules pulkstenim ir tik īpašs? Tas ir cilvēka jeb „analemātiskais” saules pulkstenis, kur cilvēks ieņem aktīvu lomu laika lasīšanā: nostājoties uz kliņģer-veidīgās mēness skalas Saules pulksteņa centrā, pareizais laiks tiek noteikts pēc personas ēnas uz pulksteņa. Saulainā dienā pulkstenis rāda vasaras un ziemas laiku.

Ilustrējot saikni starp Priekuļu nosaukumu un prieku, saules pulkstenim ir piešķirta smaidošas saules forma – vārda „Priekuļi” burti veido muti un ziedi apstādīti rindās, simbolizējot košos saules starus.

Saules pulkstenis ir gan interesants dizaina papildinājums vizuāli estētiskajai vietai, gan arī izglītojošs rīks. Tas parāda cilvēkiem, ka patieso laiku nerāda datori vai mobilie telefoni, bet gan saule, un nekas to nav spējis mainīt kopš aizvēsturiskiem laikiem – cilvēku ikdienas ritms joprojām ir atkarīgs no saules ceļa debesīs.

Novembrī, kad visa Latvija piemin un godā savus karavīrus, saules pulkstenis kļūst par skaistu gaismas objektu ar daudzām aizdegtām svecēm, un kļūst par vietu, kur notiek piemiņas pasākums. Šī ir vieta, kur tiek pastiprināta kopības sajūta, rakstīta vēsture un radītas jaunas tradīcijas. No visiem 20 saules pulksteņiem Latvijā, Priekuļu pulkstenis ir vislielākais.

Parks ap to kļuvis par iecienītu cilvēku pulcēšanās vietu: vakaros šeit satiekas jauni cilvēki, dienās māmiņas ar bērniem un vecāki cilvēki te izbauda atpūtas mirkli. Iedzīvotāji šeit jūtas labāk nekā vienkāršā pastaigā pa Priekuļiem, jo sevišķi, kopš šeit izlikti soliņi. Arvien biežāk šeit manāmi arī viesi no tuvākas un tālākas apkaimes, kas ieradušies apskatīt parku. Ar medicīnas ekspertu palīdzību šeit plānots izveidot arī veselīgu taku, pa kuru staigājot, cilvēku kājas tiks masētas.

Vietējiem iedzīvotājiem Priekuļos nekad netrūkst ideju. Lai saule sniedz viņiem enerģiju un spēku, kas nepieciešami, lai tās īstenotu!

 

Adrese: parks atrodas pie Priekuļu novada pašvaldības ēkas Cēsu prospektā 5, Priekuļi, Priekuļu novads,
LV-4126

 

Informācija par novadu:
www.priekuli.lv

 

Veiksmes priekšnoteikumi: