Photo

Arī daba strādā - Z/S „Lielkrūzes”

Jaunpiebalgā, skaistā, ainaviskā vietā atrodas dabas saimniecība „Lielkrūzes”. Tā ir ilgtspējīga, uz tautas tradīcijām balstīta ražošanas un dabas kopsakarību izpētes vieta. „Lielkrūžu” saimnieki – Valentīna un Guntars Dolmaņi izceļ dabas procesu un sugu savstarpējo mijiedarbību lauksaimnieciskās ražošanas procesā.

Saimniecība nodarbojas ar gaļas liellopu audzēšanu, aitkopību un bioloģisko dīķsaimniecību. Šeit dīķos mīt 20 zivju sugas, no tām paši pavairo 10. Saimniecībā tiek praktizēta arī kokapstrāde ar lentzāģa gateri un šeit ir pašiem sava jumta skaidu ražotne. 

Lielāko daļu lauksaimniecībā izmantojamās zemes aizņem pļavas un ganības. Aramzemē sēj miežus, griķus, rudzus, kviešus, zirņus, auzas, dārzeņus, stāda kartupeļus, ir iekopts augļu dārzs un ogulāju stādījumi. Saimniecība atrodas Gaujas ielejā, kur mijas zālāju, dīķu un mežu platības. Katra saimnieciskās darbības izpausme šeit tiek veikta „sadarbojoties” ar savvaļas dzīvniekiem un pašas dabas norisēm. Piemēram, „Lielkrūžu” dīķu krasti tiek noganīti, lai iegūtu ūdeņiem dabisko mēslojumu, kā arī vairošanās vietu zivīm. Pļavu zālāji tiek noganīti visa gada garumā, pakāpeniski uzlabojot floras sastāvu. 

Saimniecībā uzcelta estrāde vasaras pasākumiem. Pēc iepriekšējas saskaņošanas teritorijā iespējams atzīmēt Jāņus un citus svētkus. Ir pieejami pirts pakalpojumi. Teritorija lieliski piemērota netradicionālo sporta spēļu rīkošanai. Tiek piedāvātas arī naktsmītnes mājīgos guļbūves namiņos, maltītes saimnieki gatavo no šeit - saimniecībā audzētiem produktiem.

Tradicionālā saimniekošana nav vienīgais, ar ko „Lielkrūzes” nodarbojas. Būtisku vietu saimniecībā aizņem arī dažādu dabai draudzīgu ideju īstenošana un dabas kopsakarību novērošana.

„Lielkrūzēs” īpaši tiek piedomāts par ekotūristiem, jo tas ir veids, kā popularizēt šāda veida saimniekošanas principus. Tūristiem tiek nodrošināta pilnvērtīga atpūta pie dabas. Ūdeņos sastopami vēži un 20 dažādas zivju sugas. Mežos un laukos ligzdo turpat 100 dažādas putnu sugas. Dabisko vidi kopj govis un zirgi, apskatāms arī aitu ganāmpulks. Zemnieku sētā praktizēta naturālā saimniecība. Tiek audzēti graudaugi, tauriņzieži, kartupeļi, augļi, dārzeņi bez minerālmēslu vai jebkādu biopreperātu pielietošanas. Augsnes auglību un pašpietiekamību šeit garantē bioloģiskās daudzveidības līdzāspastāvēšana, kas ir viena no galvenajām „Lielkrūžu” vērtībām. Apmeklētājiem tiek piedāvātas ekskursijas pa saimniecību – iepazīšanās ar augiem puķu dārzā, zālājiem, mežiem, ūdeņiem un dabai draudzīgām saimniekošanas metodēm.

Vietējo, ar dabas procesiem saistīto tradīciju aizsargāšanai te izveidota starptautiska organizācija „Vides biedrība Krūzes”. Organizācija izvērtē vides kvalitātes nozīmi bioloģiskajā lauksaimniecībā, seko likumdošanas normu ietekmei ražošanas procesā, nodarbojas ar vides izglītību un pētniecību, radot interesi par to ne vien Latvijā, bet arī ārzemju dabas organizācijās.

Par savu uzdevumu zemnieku saimiecības „Lielkrūzes” saimnieki izceļ - veicināt cilvēku izpratni par ražojošas vides un dabas sistēmu kopsakarībām. Uzdevums nav vienkāršs, taču ar spēcīgām  idejām pareizajā laikā tās īstenojot -  viss ir iespējams. Ticēsim, ka  Latvija zinās un atbalstīs „Lielkrūžu” piemēru, kā, pasaudzējot dabu, saimniekot Latvijā.

 

Adrese: Vides biedrība Krūzes, Lielkrūzes, Jaunpiebalgas novads, Jaunpiebalgas pagasts, LV-4125
Tālr.: +371 26519152, +371 28393890
E-pasts: info@ekokruzes.lv

 

Informācija par novadu:
http://www.jaunpiebalga.lv/