Photo

Vecās dzirnavas jaunā veidolā

Viesu nams „Dzirnavas” atrodas vienā no Latvijas skaistākajiem novadiem, Vecpiebalgas novada Kaives pagastā. Nama 100 gadīgā ēka ir bijusi Leimaņu dzirnavu saimnieka ģimenes dzīves vieta. Nostāsti vēsta, ka vietējie zemnieki šeit gribējuši uzcelt dzirnavas, lai graudu malšanai nav jāmēro tāls ceļš. Tā arī notika, dzirnavās turpmāk bieži notikušas balles ar dejām, un valdījis prieks un līksmība. Tomēr Otrā pasaules kara laikā dzirnavas piemeklējis rūgts liktenis – tās nodedzinātas, dīķa aizsprosts uzspridzināts, skaistais dzirnavu ezers aizaudzis ar alkšņiem. 1995. gadā Cēsu rajona Patērētāju biedrība slēdza padomju laikos šeit ierīkoto veikalu, un tā „Dzirnavas” nonāca jauna saimnieka rokās.

Nākotne ir šīs vietas veiksmes stāsts. Lai arī no pašām dzirnavām te vairs manāmas tikai drupas, ir izdevies atjaunot dzirnavu dīķi, aizsprostu uz Risenes upītes. Tāpat izveidot  jaunus dīķus foreļu audzēšanai makšķerēt mīlētājiem. „Dzirnavās” atjaunotas nu jau visas ēkas. Šī vieta saista tos, kas vēlas baudīt klusumu, mieru un neskartās dabas skaistumu. Pavisam nesen ar Eiropas Savienības atbalstu ir pabeigts viesu mājas rekonstruēšanas projekts, un kopš 2010. gada maija viesu nams piedāvā saviem viesiem atsevišķu ēku ar četrām istabām nakšņošanai, atpūtas un ēdamtelpu ar kamīnu un labiekārtotu virtuvi, arī ar malku kurināmu pirti atpūtas telpā. 

Daudzveidīgā ēku un telpu pielietojuma dēļ viesu nama veiksmes stāstā ierakstītas vairākas brīnišķīgas nodaļas – šeit svinēti vienas dienas pasākumi, kāzas vairāku dienu garumā, muzicējušas grupas „Klaidonis” un „Dakota”, arī Mārtiņš Sirmais te bijis, gatavojis foreles un ar tām cienājis viesus no Norvēģijas. „Dzirnavas” piedzīvojušas arī makšķerēšanas sacensības un citus zīmīgus notikumus.

Viesi šeit brauc izbaudīt pastaigas pie dabas, piknikus, izbraucienus ar velosipēdiem un laivām, tāpat šeit ierodas arī makšķerēt, ogot un sēņot. Lauku ceļi un meža takas dod daudziem tik ļoti nepieciešamo mieru un dabas skaistuma sajūtu, kas raksturīga Piebalgas ainavām. 

Veco dzirnavu dvēsele ir atdzimusi un tāpat ir atdzimusi arī mierpilnā un gaišā enerģija, kas jau simtgadi šeit jūtama. Dabas skaistums, cilvēku labsajūta un rūpes par katra Piebalgas vērtību apbrīnotāja atpūtu un labsajūtu padara viesu namu „Dzirnavas” par veiksmes stāstu.

 

Adrese: Dzirnavas, Kaives pagasts, Vecpiebalgas novads, Latvija, LV-4144
Tālr.  +371 25907696; +371 29213828
E-pasts: info@dzirnavas.lv

 

Informācija par novadu:
www.vecpiebalga.lv

 

Vecpiebalgas novada tūrisma informācijas punkts:
Adrese: Nēķena muiža, Taurene, Vecpiebalgas novads
Tālr.: +37126110724
E-pasts: info.vecpiebalga@inbox.lv