Photo

Pretī veselībai un labai omai zirga mugurā – „Pakavi”

Cesvaines novada „Pakavos” darbojas biedrība — jātnieku sporta klubs (JSK) „Pakavs”. 6. jūnijā sporta klubam apritēja desmit gadu, un šajā laikā tas kļuvis par vienīgo Vidzemē esošo jātnieku sporta organizāciju, kurai idejas un sapņus par zirgiem un jātnieku sportu ir izdevies pārvērst realitātē. Jātnieku sporta tradīcijas Cesvainē allaž bijušas spēcīgas un „Pakavs” tam ir spilgts pierādījums. 

JSK „Pakavs” valdes priekšsēdētāja Biruta Jukša atzīst, ka „Pakavu” stāsts aizsācies 1999. gadā, kad sākusi strādāt „Nodokļu konsultatīvajā birojā pie māsas Neldas. Abas jutušas darba slodzes atstātās pēdas un sapratušas, ka par veselību aizmirst nedrīkst, tāpēc māsa rosinājusi pievērsties izjādēm un zirgiem. Tā drīz vien iegādāts pirmais zirgs – Volframs. Ar laiku iegādāts zirgs pēc zirga un tiem meklēta pastāvīga pajumte. Tad arī Cesvainē atradusies veca kūts, kur izveidots stallis. 

No 2002. gada (līdz 2008. gadam) JSK „Pakavs” organizējis jātnieku sporta sacensības, kas notikušas Cesvaines stadionā un šo sešu gadu laikā kļuvušas par Latvijas Republikas ieskaites sacensībām. Tajās piedalījušies jātnieki no visas Republikas, kopskaitā ap 100 dalībnieku. Ik gadu tās pulcējušas ap diviem tūkstošiem apmeklētāju, tāpēc sacensību popularitāte bijusi patiešām atzīstama. Kopš 2009. gada JSK „Pakavs” organizē Draudzības sacensības, kuras apmeklē jātnieki no Vidzemes, Latgales reģioniem un Rīgas.

„Pakavu” pamatnodarbošanās ir  zirgu turēšana un trenēšana, bet viens no JSK „Pakavs” galvenajiem mērķiem ir veselīgas atpūtas centra izveide. Klubā ir 25 biedri. To pārstāv sportisti no Ķeguma, Smiltenes, Aknīstes, Valmieras un Madonas novadiem. Veiksmīga izveidojusies sadarbība arī ar Cesvaines tūrisma informācijas centru, ar ko izstrādāts kopīgs piedāvājums un maršruts pa Cesvaini skolēniem, pensionāriem un citiem interesentiem.

Piedāvājumā ietilpst jauno jātnieku apmācības, izjādes ar zirgiem, ziemā vizināšanās ar slēpēm, kamanām un citas aktivitātes. Patlaban „Pakavos” ir desmit zirgu, bērni var doties izjādēs ar ponijiem. Tāpat tiek piedāvātas ekskursijas, pārgājieni, lai iepazītos ar zirgiem, kā arī pasākumu organizēšana šeit pat – zemnieku saimniecībā un piknika vieta pie skaistās Kujas upes. 

Īpaša ir „Pakavu” pilnveidošanās reitterapijas jomā. Šī terapija domāta cilvēkiem, kas rūpējas par savu veselību un labu garastāvokli. 2008. gadā veiksmīgi uzrakstīts LEADER+ programmas projekts „Reitterapijas pakalpojumu sniegšana Cesvaines pilsētā ar lauku teritoriju” – tā piešķirtais finansējums devis iespēju īstenot jau ilgi loloto sapni par terapijas praktizēšanu arī šeit – „Pakavos”. Reitterapija ir ārstnieciska metode, kurā ar zirga un jāšanas palīdzību tiek ārstētas visdažādākās saslimšanas, ieskaitot balsta un kustību orgānu darbības traucējumus, elpošanas orgānu saslimšanas, sirds un asinsvadu slimības u.c. Palīdzību un nepieciešamās konsultācijas reitterapijas jomā „Pakaviem” sniedz galvenā reitterapeite Olga Bērziņa.

Ar nemitīgu atbalstu no apkārtējiem, patiesu mīlestību pret darbu un zirgiem, kā arī dziļu neatlaidību „Pakavi” savu pirmās desmitgades veiksmes stāstu ir vadījuši godam un turpina rakstīt savu veiksmes stāstu tālāk.

 
Adrese: Pakavi, Cesvaines pagasts, Cesvaines novads, LV-4871
Tālr. +371 26481068
E-pasts: juksabiruta@inbox.lv 
 
 
Informācija par novadu:
www.cesvaine.lv
 
 
Cesvaines novada tūrisma informācijas centrs: 
Adrese: Pils iela 1, Cesvaine, Cesvaines novads, LV-4781 
Tālr.: + 371 64852225, +371 26172637
E-pasts:  turisma.info@cesvaine.lv