Photo

Labākā maizīte pašu rokām cepta – „Donas”

Jau no seniem laikiem mums, latviešiem, maize ir spēka un pārticības simbols. Ja mājās ir maize, zini, būsi paēdis. Šodien tikt pie maizes ir pavisam vienkārši – ieej veikalā un nopērc kādu sirds kāro. Bet vai kāds vēl atceras tos laikus, kad teju katrā pagastā bija īsta maizes ceptuve, kur rinda pēc siltā kukuļa stiepās garumā? Vai arī reizes, kad ciemojoties pie vecmāmiņas laukos, pamosties no svaigi cepta kukulīša smaržas? Tas bija tik sen, kaut gan.....

Ja brauciet virzienā Valmiera – Smiltene un sajūtiet vilinošu, svaigi cepta rudzu kukulīša smaržu, tad sekojot tai, nonāksiet kādā lauku sētā „Donas”, pāris kilometru no Blomes, kas sevī glabā senās maizes cepšanas tradīcijas. “Donas” ir atjaunota lauku māja kādreizējās Blomes maizes ceptuves ēkā, kur saimniece Ilze Briede pēc sentēvu tradīcijām cep īstu, dabīgu rudzu maizi.

2006. gadā, neilgi pēc tam, kad Ilze kopā ar ģimeni no Ādažiem pārcēlās uz Blomi, viņi iegādājās vecu, izdemolētu ēku, jo saskatīja tajā iespēju realizēt savu sapni – iekopt viesu namu. Bet, kad viesi aizvien biežāk jautāja: „Vai tad maizi necepsiet?”, izveidota arī „Maizes darbnīca”, kurā top visīstākā rupjmaize, pēc senču gudrībām darināta. Kopš tā laika lauku mājā „Donas” viesojušies neskaitāmi daudz viesu un tuvākām un tālākām vietām, kas saimnieces vadībā paši mīca, cep un mielojas ar veselīgo gardumu un vienkārši bauda lauku mājas mieru.

Simtgadīga abra, īsta, ar malku kurināma maizes krāsns, sentēvu gudrības, labas domas un riktīga saimniece ir veiksmes pamatā. Ja gribas izbaudīt ko līdz mielēm latvisku, tad lauku mājas „Donas” ir īstā vieta kurp doties.

 

Adrese: "Donas", Blomes pagasts, Smiltenes novads, LV-4707
Tālr.: 26425426
E - pasts: donas@inbox.lv
Internetā: http://maizesdarbnica.blogspot.com/

 

Informācija par novadu:
www.smiltene.lv