Photo

Vienkoču māksla Līgatnē

Koks izsenis bijis liela vērtība latviešu cilvēkiem. Vienkoču dabas parks jau no 2007. gada apmeklētājiem atklāj ne vien šī materiāla praktisko nozīmi, bet arī daiļo pusi un apbrīnojamās izpausmes.

Parks aptver 9,25 hektārus plašu Gaujas Nacionālā parka teritoriju un izveidots ar mērķi popularizēt koka amatniecības, kā arī vienkoču izstrādājumus. Viesojoties Vienkoču dabas takās, apmeklētāji var pilnvērtīgi izbaudīt dabu un tās ainavas – aplūkot koka skulptūras dzīvnieku, pasaku un vēstures tēlu veidolos, relaksēties neskartās dabas ielokos, un, esot īpaši vērīgiem un klusiem, varbūt pat satikt kādu meža iemītnieku.

Dabas parks ir pilns kontrastu, te aplūkojamas vairākas atsevišķas zonas, kas savā starpā viena otru papildina un veido brīnišķu pilnību: takās skatāma muzeja zona, saimniecības zona, klasiskais dārzs, ainaviskā vide, modernais dārzs un neskartās dabas zona. Tiem, kas apjukuši un nevar izlemt, kurā virzienā sākt pastaigu, saimnieki par to ir padomājuši un iesaka izvēlēties maršrutu, kurā iekļauti ievērojamākie objekti.

Paši objekti ir daudzveidīgi un neparasti - piemēram, vienā no gravām izveidotas vairākas miniatūras ūdensdzirnaviņas. Lūkojoties uz tām un pievienojot nelielu devu iztēles, var ieraudzīt kalnu upes ieleju, jo pār akmeņiem un kritušajiem kokiem plūstošais ūdens atgādina krāčainu kalnu upi. Laika gaitā parks ir papildināts ar vairāku Līgatnei nozīmīgu ēku maketiem - Līgatnes pirmo papīra dzirnavu, papīrfabrikas, Paltmales muižas un Nurmižu muižas maketi. Šīs ēkas līdz mūsdienām apskatāmas tikai Vienkoču miniatūrās. Parkā aplūkojams arī moku placis, kuru 2005. gadā veidoja Latvijas Amatniecības kameras Dabīga koka apstrādātāju biedrības meistari gadskārtējā plenērā kā simbolu soda ekspedīcijai, kas sekoja pēc 1905. gada zemnieku sacelšanās. Savukārt parka centrālajā daļā izvietotas nelielas guļbūves mājiņas.Lielu apmeklētāju popularitāti ir ieguvusi Latvijā pirmā smilšu maisu māja, kuras būvniecības procesā ir izmantoti arī citi dabas un eko materiāli. Uzbūvēta arī Kokamatniecības muzeja ēka, kur apmeklētājiem iespējams izzināt dažādus kokamatniecības procesus cauri laikiem.

Vienkoču dabas zonas saimnieki rūpīgi gādā arī par viesu izklaidi. Šeit jūs varēsiet doties izbraucienā ar vienkoču laivām turpat dīķī.Toties pavisam īpašu meža atmosfēru var baudīt diennakts tumšajā laikā, kad iespējams doties vakara pastaigās ar lāpām gida pavadībā - tumsā parks izskatās pavisam citādāks un makten noslēpumains. Savukārt tiem, kam tīk praktiska darbošanās, ir iespēja pašam izveidot vienkoču izstrādājumu līdzi ņemšanai. Arī ziema nav šķērslis un šajā sezonā parka apmeklētājiem izstrādāta izklaidējoša maskošanās programma, kas ļauj vairāk izprast latviešu maskošanās tradīcijas un pamaskoties vienkoču maskās.

Ziema vai vasara, diena vai nakts, Vienkoču parkā vienmēr būs ko redzēt un darīt.

Adrese: „Vienkoči”, Līgatnes pag., Līgatnes nov., LV-4108

Tālr.: +371 29329065

E-pasts: info@vienkoci.lv

Internetā: www.vienkoci.lv

 

 

Informācija par novadu:
www.ligatne.lv